Spalničky (Morbilli) - nabídka laboratorního vyšetření

14. března 2019, 12:29 | Chcete znát hladinu ochranných (protektivních) protilátek proti spalničkám po očkování nebo prodělané spalničkové infekci? (Imunita po prodělané infekci je považovaná za celoživotní.)
Nabízíme vyšetření protektivních IgG protilátek za 300 (+ cena za odběr 38,00Kč a separaci séra 17,00Kč).
Byli jste v kontaktu s osobou nakaženou spalničkami, nebo se cítíte akutní infekcí ohroženi?
Pokud chcete vyloučit akutní infekci, pak je nutné vyšetřit protilátky v třídě IgM a IgG. Je nutno vzít v úvahu, že specifické IgM protilátky jsou detekovatelné nejdříve 4.den po výsevu vyrážky.
Vyšetření IgM protilátek nabízíme rovněž za 300kč.
Stanovení v naší laboratoři je prováděno denně.

 

Onemocnění spalničkám je stále aktuální.

Současná epidemiologická situace týkající se zvýšeného výskytu spalniček si vyžaduje Vaši pozornost. Jedná o vysoce infekční onemocnění, které se šíří kapénkami nosního sekretu a slin, je provázeno horečkou, postižením dýchacích cest, očních spojivek a generalizovanou vyrážkou šířící se od hlavy směrem k trupu. Inkubační doba trvá 7-21 dnů a období nakažlivosti začíná již 4dny před vypuknutím prvních příznaků a končí do čtyř dnů po výsevu vyrážky.

Sérologická diagnostika infekce je možná od 4.dne po výsevu vyrážky. Důležité je i vyšetření osob, které s infekcí přišly do kontaktu. Plošné jednodávkové očkování zavedené v roce 1969 nevytvářelo dostatečnou ochranu. Proto byla mládež školního věku očkována 2. dávkou. Očkování dvěma dávkami je zavedeno od roku 1975 a mělo by zajistit vytvoření imunní populace. Stále však existují skupiny odmítající vakcinaci, jedinci, u kterých vakcinace neproběhla s vytvořením ochranné hladiny protilátek, nebo imunitní ochrana již u nich vymizela a tak vzniklo vnímavé prostření pro vznik epidemie.

Vzhledem k této situaci nabízíme sérologické stanovení specifických protilátek proti spalničkám v třídě IgM a IgG.

Indikace k vyšetření je v podstatě dvojí:

Zjištění sérologického statusuke zjištění, zda je pacient imunní po vakcinaci, pak stačí jen stanovení IgG protilátek. Imunita po prodělané infekci je považovaná za celoživotní, nebo

podezření na možnost infekce - z důvodu kontaktu s aktivní infekci, nebo přítomnosti klinických příznaků, pak je nutno stanovit protilátky v třídě IgG i IgM a vzít v úvahu, že protilátky v třídě IgM se tvoří 4. den po výsevu vyrážky.

Hodnocení v třídě IgM je tzv. indexem pozitivity:

Negativní <0,9 S/CO,

Pozitivní >1,1 S/CO (protilátky v třídě IgM se vytváří jen u akutní infekce, u imunního jedince při opakovaném kontaktu s infekcí ne.

Šedá zóna 0,9-1,1 S/CO (nejednoznačná interpretce vyžaduje opakování odběru v intervalu 1-2 týdnů)

Hodnocení v třídě IgG je v AU/mL

Negativní (neimunní jedinec) <13,5 AU/mL

Pozitivní (imunní jedinec) >16,5 AU/mL (stav po vakcinaci, nebo po expozici infekci)

Šedá zóna 13,5-16,5 AU/mL (nález vyžaduje opakovat odběr v intervalu 1-2 týdnů)

 

Stanovení v naší laboratoři je prováděno denně.