1. ÚČEL

 

Tento dokument určuje postup identifikace biologického materiálu, jeho skladování a doprovodné dokumentace v laboratoři a jeho prvotní zpracování. 

 

2. OBLAST PLATNOSTI

 

Směrnice je závazná pro všechny pracovníky laboratoře a příjmu.

 

3. ZKRATKY A DEFINICE

 

LKC                 Laboratoř Krevního centra

LIS                   Laboratorní informační systém

ZZ                    Zdravotnické zařízení

 

4. POPIS POSTUPU

 

4.1 Doprava vzorku do laboratoře

Podmínky pro transport do laboratoře svozovou službou Krevního centra s.r.o. se řídí směrnicí Přeprava materiálu SM-LKC-09.

 

4.2 Definice požadavku na rychlost vyšetření v laboratoři

Do laboratoře přicházejí požadavky na vyšetření z biologických vzorků, kterými mohou být krev, moč a stolice. Z hlediska rychlosti provedení vyšetření dělíme na rutinní a statimová. Statimové vzorky jsou zpracovávány přednostně a indikující lékař má výsledky nejpozději do 60 minut od dodání do laboratoře.

 

4.3 Příjem biologického materiálu laboratoří

Zodpovědnost

odpovídá: řidič, odběrový pracovník, soukromá osoba, pracovník příjmu

spolupracuje: laboratorní pracovník

Postup

Osoba, která předává materiál, je povinna předat materiál a žádanku pracovníkovi příjmu, který zkontroluje shodu s údaji uvedenými na žádance a s označením biologického materiálu.

 

Bezpečnostní hledisko

Při práci s přijímaným materiálem používá pracovník s ním manipulující ochranné pomůcky jako při práci s infekčním materiálem.

 

4.4 Důvody odmítnutí biologického materiálu

Pracovník příjmu může odmítnout příjem materiálu po konzultaci s laboratorním pracovníkem:

-      nedostatečně nebo nečitelně označeného

-      ve znečištěné odběrové soupravě

-      při zjevně nedodržených podmínkách preanalytické fáze

-      pří nesprávně provedeném odběru

-      laboratoř požadované vyšetření neprovádí, ani nezajišťuje ve smluvní laboratoři

 

4.5 Postup při zjištění důvodu pro odmítnutí biologického materiálu

Při nedostatečném nebo nesouhlasném označení materiálu je vzorek zaevidován v Knize odmítnutých vyšetření ZO-10. Je-li možno, odesílatel je telefonicky informován a vzorek je zlikvidován dle Provozního řádu RAD-LKC-02.

Při neúplném, nebo nejasném vyplnění žádanky, popř. informovaného souhlasu, je odesílatel telefonicky požádán o doplnění údajů a zaslání nové, úplně vyplněné žádanky nebo informovaného souhlasu. Vzorek je pak propuštěn ke stanovení.

 

Nesprávně provedený odběr, nebo kvalitativně/kvantitativně nevhodný pro stanovení posuzuje laboratorní pracovník. Vzorek je zaevidován v Knize odmítnutých vyšetření ZO-10, nebo je-li současně požadováno jiné stanovení s validním odběrem materiálu, je informace o nesprávném odběru uvedena v LIS a v písemném výsledkovém protokolu. Nesprávný vzorek je zlikvidován dle Provozního řádu RAD-LKC-02.

 

4.6 Postup identifikace vzorku v LIS

Zdravotní laborant vkládá náležitosti pro identifikaci vzorku z žádanky do LIS po přihlášení pod svým jménem a přístupovým kódem. Zdravotní laborant druhotně kontroluje správnost vyplnění žádanky a identifikaci vzorku.

 

4.7 Přezkoumání žádanky

Materiál přijímaný na LKC musí být doprovázen žádankou s požadavky na vyšetření, která musí obsahovat základní informace pro potřebu laboratoře i náležitosti požadované zdravotními pojišťovnami.

 

4.8 Na žádance se uvádí:

 

a)         Jméno a příjmení pacienta, pohlaví

b)         Číslo pojištěnce (neshoduje-li se s rodným číslem)

c)         Rodné číslo pacienta a datum narození (novorozenci, cizinci). V případě, že není totožnost pacienta známá, jiný způsob identifikace.

d)         Kód zdravotní pojišťovny, event. informaci o způsobu úhrady (samoplátce, faktura)

e)         Požadavek na urgentní provedení (statim)

f)          Jednoznačně definované parametry k vyšetření v plném znění (např. natrium v séru, vyšetření okultního krvácení aj.) nebo ve formě běžně užívaných zkratek (např. ALT, AST, aj.). Soubory vyšetření, zahrnující předoperační vyšetření, jsou označeny zkratkou SP a pro preventivní vyšetření zkratkou PRE.

g)         Kódy diagnóz

h)         Datum a čas odběru

i)           Razítko a podpis odesílajícího subjektu

j)           Podpis, příp. parafa odběrové sestry

k)         Podpis případně parafa osoby přijímající materiál

 

4.9  Postup při zadávání čísla pojištěnce:

 

Postup je detailně uveden v instrukci PI-LKC-01 Centrální vklad

 

4.10        Postup při odesílání vzorků do jiných laboratoří:

 

Materiál, který se z LKC přeposílá do smluvních laboratoří, se skladuje v lednici. Jestliže je z jediného vzorku požadováno současně i stanovení prováděné LKC, vzorek je přijat, zaevidován v LIS, laboratoř provede vyšetření z primární zkumavky a řádně označený alikvot (minimálně jméno a příjmení pacienta, číslo pojištěnce) s kopií žádanky s jednoznačně označeným požadovaným vyšetřením je odeslán do smluvní laboratoře. Soupis smluvních laboratoří je v seznamu ZK‑05.

Podmínky pro zacházení se vzorky mají pracovníci příjmu k dispozici.

 

4.11 Identifikace vzorku:

Na každém vzorku, odběrové zkumavce, nádobce či jiném obalu je uvedeno:

1.     Jméno a příjmení pacienta, rok narození

2.     Jiné (v případě shodnosti příjmení pacientů je nutná další identifikace pro jejich rozlišení – jméno, rok narození, příp. rodné číslo)

 

4.12 Evidence vzorků

Každý vzorek přijatý do laboratoře LKC je opatřen číselným i čárovým kódem. Tento kód je automaticky generován LIS. Převodem do LIS je vygenerováno pořadové číslo a štítky s čárovými kódy, kterými jsou neprodleně polepeny všechny vzorky a papírová žádanka daného pacienta.

Na úseku genetiky takto označené vzorky jsou společně s žádankou a informovaným souhlasem přebrány pracovníky úseku genetiky, překontrolovány, označeny parafou a označeny pořadovým číslem úseku genetiky.

 

4.13 Identifikace vzorků

Štítek identifikující vzorek a žádanku vzorku obsahuje:

 

M – sbíraná moč

G – glykovaný hemoglobin

D – krevní skupina, protilátky

A ‑ vyšetření Alisei

H - léky

F – sedimentace

S – statim

P – chlazené sérum

L – plazma

N – Diasorin

K – okyselená moč

Z – zásaditá moč

1 – OGGT, vzorek č.1 (na lačno)

2 – OGGT, vzorek č.2 (za 2 hodiny po zátěži)

 

 

Pracovník, který polepuje štítky s čárovým kódem na jednotlivé vzorky a žádanku, je uveden v sešitě Vklad a lepení čárového kódu ZO-11.

 

4.15 Příprava vzorků k vyšetření

Laborant rozdělí vzorky dle typu vyšetření.

 

Centrifugace séra:         3500 ot/min, 10 minut

Centrifugace plazmy:    3500-4000 ot/min, 15 minut

Centrifugace agregace: 750 ot/min, 15 minut

 

V případě statimových vzorků jsou tyto v kterékoliv fázi předřazovány a mají prioritu. V případě vyšetření vzorku z vitální indikace musí být analýza provedena okamžitě, bez odkladu.

 

 

 

 

4.16 Separace vzorků

Vzorky pro pracoviště sérologie jsou separovány do příslušných zkumavek. Ostatní vzorky jsou k vyšetření předávány v primárních zkumavkách. Stav séra, příp. plazmy (hemolýza, chylozita, ikterus, apod.) je zaznamenán v LIS.

 

4.17 Dodatečná vyšetření

V případě, že přijde telefonický požadavek na dodatečné vyšetření a lze požadavku na dodatečné vyšetření vyhovět (specifikace v SOP):

 

·         Požadujeme poslání žádanky se všemi náležitostmi, a pokud se jedná o vyšetření z oblasti genetiky, tak včetně informovaného souhlasu

·         Vyšetření, která jsou dodatečně objednána, jsou vložena do LIS a žadatel je zaznamenán v komentáři

 

4.18 Skladování vzorků:

a)    Vzorky krve pro biochemii -  Po zpracování jsou primární zkumavky uzavřeny a uloženy do stojanů - archivu. Stojany jsou označeny dnem příjmu materiálu pak uchovávány v chladu v centrální laboratoři po dobu 72 hodin. Po této době jsou zkumavky likvidovány postupem popsaným v Hygienickém režimu KC (RAD-KC-02).

 

b)    Vzorky krve pro hematologii – Po zpracování jsou uzavřené primární zkumavky uloženy do stojanů - archivu. Stojany jsou označeny dnem příjmu materiálu pak uchovávány v chladu v centrální laboratoři po dobu 1 kalendářního dne. Poté jsou zkumavky likvidovány postupem popsaným v Hygienickém režimu KC (RAD-KC-02).

 

c)     Vzorky krve pro koagulační stanovení – Na konci pracovní doby jsou primární zkumavky likvidovány postupem popsaným v Hygienickém režimu KC (RAD-KC-02).

 

d)    Vzorky plazmy a séra pro pozdější dodatečná vyšetření – alikvoty plazmy (séra) jsou po odstředění staženy do mikrozkumavek (Eppendorf, zkumavky 11x60 mm) označených předem identifikačními štítky, dále umístěny do označených stojánků a zamraženy na -30°C. Netýká se vzorků pro vyšetření elfo proteinů, ty se skladují do doby vyšetření při 2 - 8°C. Taktéž se zamražují alikvóty většiny kontrolních sér a plazem dle doporučení výrobce. Po rozmrazení nutno před zpracováním dobře promíchat. Rozmražené vzorky se znovu nemrazí.

 

e)    Vzorky moče – zkumavky a ostatní odběrové nádoby jsou likvidovány postupem popsaným v Hygienickém režimu KC (RAD‑KC‑02).

 

f)      Vzorky pro genetiku - biologický materiál je skladován v lednicích a mrazácích k tomu určeným, pokud je to z hlediska jejich stability možné, nejméně do doby než dojde k předání zprávy o vyšetření. Zkumavky s biologickým materiálem jsou po izolaci NK likvidovány postupem popsaným v Hygienickém režimu KC (RAD-KC-02). V případě žádosti ze strany pacienta je po vyšetření provedena likvidace DNA. Záznam o likvidaci DNA je zapsán do LIS a je odeslán spolu s výsledkovou zprávou indikujícímu lékaři.

 

Zkumavky s biologickým materiálem jsou uloženy v označeném plastovém pytli. Pytle jsou po uzavření a řádném označení transportovány na sběrné místo. Manipulace s biologickým odpadem zajišťují pracovníci úklidu. Další postup viz SM-LKC-07 Bezpečnost práce.